Ustawienia systemowe wg. Berta Hellingera

Ustawieniami systemowymi wg.Berta Hellingera zajmuję się od 10 lat.

Ukończyłam podyplomową „Szkołę Terapii wg.Berta Hellingera” w Krakowie. Szkoła działa we współpracy z Family Affair – Instytutu Terapii Systemowej .Szkoła działa w oparciu o standardy DGfS (  Deutsche Gesellschaft fur Systemaufstellungen ) oraz ISCA (International Systemic Constellations Association) .Ustawień uczyłam się pod kierunkiem Heiko Hinrichs – licencjonowanego trenera DGfS oraz ISCA.

Prowadzę regularnie warsztaty ustawień w Poznaniu i we Wrocławiu.

Terminy i miejsca warsztatów znajdą Państwo w Aktualnościach .

Proszę o zgłoszenia także wówczas ,gdy nie ma podanych terminów, lub gdy dany termin nie odpowiada. Zajdziemy wtedy wspólnie dogodne dla Państwa rozwiązania.

Koszty ustawień dla aktywnych uczestników i aktywnych obserwatorów znajdują się na tej stronie poniżej tekstów, które polecam przeczytać, aby mieć informacje o twórcy tej terapii Bercie Hellingerze , o przebiegu warsztatów , o sposobie w jaki ja pracuję, oraz o efektach tej terapii.

Barbara Mroczkowska

Twórca  metody Bert Hellinger i moje z nim spotkanie podczas seminarium.

Bert Hellinger – Jeden z najwybitniejszych współczesnych terapeutów i myślicieli. Urodzony 1925 r. w Niemczech. Studiował filozofię, teologię i pedagogikę. Następnie wstąpił do katolickiego zakonu misjonarzy. W 1953 r. wyjechał na misję do RPA i przez 16 lat był proboszczem Zulusów. Towarzyszył ludziom żyjącym w tradycyjnej, klanowej społeczności, w której szacunek wobec rodziców i współplemieńców jest oczywisty. Te obserwacje wpłynęły inspirująco na utworzenie własnej metody terapeutycznej. Po powrocie z misji kształcił się w zakresie psychoterapii, poznając główne jej kierunki np.: Gestalt, psychoanalizę, terapię Erickson’a i inne.

Relacja z seminarium „Drogi miłości’ prowadzonego przez Berta Hellingera we Wrocławiu

2Miałam zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w seminarium Berta Hellingera pt „Drogi miłości” wraz z około 800 innymi sympatykami Jego niezwykłej i nadzwyczaj skutecznej metody terapeutycznej.
Jestem pod wielkim wrażeniem Jego wiedzy, kultury, erudycji, humoru ale przede wszystkim intuicji i pozytywnej energii jaką emanuje. Pomimo swoich 87 lat, jest ciągle młody umysłem i duchem. Nieustannie modyfikuje swoją metodę,nadając jej coraz bardziej duchowy wymiar. Posiada niezwykłą charyzmę i niezwykle szerokie horyzonty. Swoją metodę „ustawień” systemowych przenosi na płaszczyznę stosunków międzynarodowych i działa na rzecz ich uzdrowienia, a więć na rzecz pokoju na świecie.
Chylę przed nim głowę i dziękuję Najwyższej Sile , ze skierowała mnie na drogę miłości, którą podąża Bert Hellinger.

Barbara Mroczkowska

Ustawienia systemowe wg. Berta Helligera, to bardzo interesująca i skuteczna terapia, dzięki której można rozwiązać wiele problemów życiowych takich jak:

  • relacje rodzinne,
  • wszelkie relacje międzyludzkie,
  • problemy osobowościowe,
  • problemy zdrowotne,
  • problemy w pracy,
  • trudności w podejmowaniu decyzji.

WARSZTATY USTAWIEŃ SYSTEMOWYCH

Osoby biorące udział w warsztatach:

  • Aktywni uczestnicy – to osoby pracujące z własnym problemem.
  • Aktywni obserwatorzy – to osoby, które swoją obecnością i aktywnym udziałem w ustawieniach pomagają osobie rozwiązującej problem. Należy zaznaczyć, że one również odnoszą osobiste korzyści z udziału w warsztatach, ponieważ podnoszą swoją świadomość. Często rozwiązują także swoje problemy, które w niezwykły sposób rezonują z problemami aktywnego uczestnika.

Przebieg warsztatów:

Uczestnicy warsztatów siadają w kręgu. Po krótkiej medytacyjnej chwili
skupienia, zaczyna się praca. Aktywny uczestnik, zajmuje miejsce obok terapeuty i krótko relacjonuje na czym polega jego problem.

Następnie aktywny uczestnik wybiera spośród zebranych, reprezentanta siebie oraz reprezentantów osób zaangażowanych w problem np. ojca, syna, męża itp. Zadaje im pytanie „Czy zechcesz mnie reprezentować? „..lub „Czy zechcesz reprezentować mojego ojca?” Po pozytywnej odpowiedzi reprezentanci wstają i zostają ustawieni przez aktywnego uczestnika w „polu”, czyli w przestrzeni wewnątrz kręgu .

Po chwili skupienia osoby wybrane na reprezentantów zaczynają odczuwać różne emocje, odczucia w ciele, myśli. osób ,które reprezentują , pomimo ,że wcale ich nie znają. Zaczyna się „akcja”  Reprezentanci zaczynają się poruszać, idąc za wewnętrznym impulsem, nic przy tym nie mówiąc. Osoby zbliżają się do siebie, lub oddalają, patrzą na siebie, lub unikają wzroku. Terapeutą znający „mowę ciała” obserwuję daną sytuację i zaczyna rozpoznawać problem. .Po pewnym czasie każdej z osób zadaje proste pytanie   „Jak się czujesz? ” Co dalej ? Dzieją się niezwykłe rzeczy, które obserwuje terapeuta, oraz aktywny uczestnik ,czyli klient który pragnie zrozumienia i rozwiązania swojego problemu. Klient ma niezwykłą okazję popatrzeć na swoją sytuację życiową z boku ,z dystansem. Co dalej ? Niezwykła ” akcja ” rozwija się dalej. Zmieniają się nastroje i odczucia reprezentantów . Często dochodzi do bardzo pozytywnych rozwiązań np. do pojednania matki  i córki,  które były dotąd w niekorzystnych relacjach.  Ta zmiana w relacji ” dociera ” do autentycznych osób ,które  nie wiedzą o tym ,że  ich problem był rozwiązywany. Jak to możliwe , co się stało? Jakim „cudem”. Trudno to wytłumaczyć, trudno w to uwierzyć, to trzeba przeżyć. Podczas warsztatów próbuję w miarę swoich możliwości wytłumaczyć ten fenomen.

Jestem zafascynowana tą metodą od wielu lat, a im dłużej się nią zajmuję, tym bardziej jestem zadziwiona jej fenomenem, jej skutecznością, szerokim spektrum działania i jej duchowym wymiarem.

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, jakim jest ustawienie. Ta grupowa terapia pomaga wszystkim osobom, które biorą w niej udział, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć ludzką psychikę, w zadziwiający sposób rezonuje z naszymi problemami i niezwykle poszerza nasze horyzonty. Już po pierwszym ustawieniu jesteśmy poruszeni tym, jak wspaniale działa energia grupy, zaskakuje nas nasza własna wiedza, a przede wszystkim odczucia, które odbieramy, odczucia osób, których wcale nie znamy. Bert Hellingere nieustannie modyfikuje swoją metodę.

Ustawienia duchowe, poruszenia duszy.
Wszystkie ustawienia są bardzo duchową terapią, jednak ustawienia duchowe, zwane też poruszeniami duszy są tego szczególnym przykładem.

Obecnie osobiście pracuję tą metodą, nieco zmodyfikowaną przeze mnie, jednak w zgodzie z ideą Berta Hellingera.

W takich ustawieniach nie mówi się o problemie na forum publicznym. Przed danym ustawieniem klient mówi terapeucie nad czym chce pracować i wraz z nim ustala wybór reprezentantów. Następnie wracają na salę, Klient wchodzi do kręgu i kolejno wybiera reprezentantów, nie mówiąc im jednak werbalnie kogo reprezentują. Dotyka jedynie ich ramion przekazując energię i mentalnie przekazuje im informację, kogo reprezentują. Ustawienia odbywają się w ciszy. Po pewnym czasie terapeuta pyta reprezentantów o ich odczucia.

Przy tego rodzaju ustawieniach nie ma żadnych sugestii, a więc reprezentancie mówią jedynie o tym co czują .Nie interpretują odczuć, tylko przekazują czystą prawdę. Tymczasem dla terapeuty i klienta powoli wyłania się obraz sytuacji.

Po ustawieniach można nadal nic nie mówić, nie komentować, jedynie klient może porozmawiać z terapeutą. Zwykle jednak sam klient chce podzielić się z innymi uczestnikami warsztatów swoim problemem i dowiedzieć się od nich werbalnie co odczuwali. Oni wówczas dowiadują się kogo reprezentowali.
Jest to niezwykłe doświadczenie dla wszystkich uczestników warsztatów. Takie ustawienia prowadzę w niewielkich grupach.

Jako aktywni obserwatorzy pomagamy także innym osobom rozwiązywać ich problemy. Po ustawieniach czujemy się wszyscy jedną wielką rodziną. Stajemy się sobie bliscy i nawiązujemy często nowe przyjaźnie.

3Naczelną ideą tej metody jest przywrócenie porządków miłości i szacunku w systemie. Tak też powinien terapeuta traktować swoich klientów – z pełnym szacunkiem, miłością i delikatnością. Równocześnie musi być bardzo zdecydowany i nie zawsze może spełniać oczekiwania klienta. Musi podążać za prawdą, którą wskazuje mu sama metoda, a przede wszystkim intuicja. Tego właśnie nauczył mnie mój mistrz Heiko Hinrichs i za to jestem mu niezmiernie wdzięczna.

Relacja klientki:
Byłam zbyt wrażliwa, aby stawić czoła rzeczywistości. Zaczęłam od wizyty u psychiatry. Pani doktor wysłuchała i … wypisała receptę na psychotropy. Uciekłam. Potem były próby rozmów z psychologami. Było ich trzech na różnych etapach mojego życia. Tak naprawdę chodziło o to, by przychodzić na kolejne wizyty. Mój system nerwowy słabł, wysiadło trawienie i dostało się sercu. Jednak dzięki jednemu z psychologów trafiłam na Ustawienia Hellingera.

Duży szok, wielkie oczy i błysk światła w głowie. Coś zaczęło się klarować. Do pracy z pomocą systemu zraziła mnie jednak sama prowadząca. Typ kobiety-żołnierza. Podjęłam kolejne próby z kim innym. Lepiej, ale za dużo krytykanctwa.

I wreszcie na mej drodze znalazła się Basia. Pomogła mi w rozwiązaniu wielu problemów. Z Basią można pracować na wielu płaszczyznach i wieloma metodami. Spotkania z nią zawsze wnoszą coś nowego w moje życie, no i Hellinger z Basią jest zupełnie inny. Atmosfera przyjacielska, żadnego oceniania, nikt się nie boi odezwać.
W moim przypadku Hellinger sprawdza się, jako sposób na przywołanie prawdy. Nie zawsze znajduję konkretne rozwiązanie, ale zawsze widzę problem tak, jak on naprawdę wygląda. Czasem system nie pozwala drążyć, dociekać. Rządzi się swoimi zasadami. Zyskuje jednak każdy, kto bierze udział w pracy. Nie tylko klienci ze swoimi problemami, ale także aktywni obserwatorzy i to jest godne polecenia. Wszelkie emocje, które towarzyszą ustawieniom, pokazują inny świat. Pięknie uczą patrzenia i widzenia, a przede wszystkim uczą tego, że to co nas otacza, wcale nie jest takie oczywiste jak sądzimy. Z łatwością i pokorą pochylamy wtedy głowę wobec energii, których nie wolno lekceważyć. Kiedy otwierają one nasze oczy na rzeczywistość, zaczynamy rozumieć, że zupełnie niepotrzebnie męczymy się żyjąc w świecie własnych złudzeń. Tak właśnie dotarłam do miejsca, w którym odzyskuje zdrowie moje ciało, a przede wszystkim dusza. Dziękuję Basiu.

Iza S.

Sporo informacji o warsztatach ustawień wg.Hellingera znajdziecie Państwo na blogu w kategorii o podobnym tytule. Zapraszam do lektury.

Koszt udziału w warsztatach:

Poznań – warsztat jednodniowy

Aktywny uczestnik – klient z problemem- 180 zł

Aktywny obserwator-  20 zł

Aktywny uczestnik może w ramach swojej opłaty przyprowadzić dwóch aktywnych obserwatorów

Wrocław warsztat dwudniowy

Aktywny uczestnik – klient z problemem – 300 zł

Aktywny obserwator- reprezentant – 60 zł

Aktywny uczestnik może w ramach swojej opłaty przyprowadzić dwóch aktywnych obserwatorów

Promocja dla aktywnych uczestników

Aktywny uczestnik ,który przyprowadzi osobę ,która zechce się ustawiać zapłaci za swoje ustawienie 200 zł .

Różnica w cenie pomiędzy Poznaniem, a Wrocławiem spowodowana jest kosztami organizatora , sali , podróży  i noclegu,  Cena ustawienia wynosi 300 zł, nie zależnie od czasu trwania warsztatów. Aktywny obserwator płaci 60 zł, niezależnie od czasu trwania warsztatów. Cena jest taka sama za dwa dni, jak i za jeden dzień. Warsztat niedzielny, często z innym programem jest w cenie opłaty za udział w ustawieniach ,czy jako aktywny obserwator, czy też jako aktywny  uczestnik. W przypadku, gdy ktoś chce skorzystać tylko z warsztatu niedzielnego płaci także 60 zł .Dotyczy to też tych osób, które były wprowadzone jako aktywni obserwatorzy przez aktywnego uczestnika bez opłat.  W przypadku, gdy ustawień jest więcej i nie zdążymy ich zrobić w sobotę, przenoszą się one na niedzielę kosztem skrócenia, lub zlikwidowania warsztatu dodatkowego . Te zasady mogą ulec zmianie, o czym będę się starała informować na bieżąco.

 Ustawienia indywidualne z wykorzystaniem kartek.

Postanowiłam omówić ustawienia „na kartkach” w postaci pytań i odpowiedzi.

Pytania

Na czym polegają ?

Jak wyglądają praktycznie ?

Jakie problemy można przy ich zastosowaniu rozwiązać?

Czy każdy klient może z nich skorzystać?

Czy mogą zastąpić ustawienia z udziałem ludzi na warsztatach?

Plusy i minusy tego rodzaju ustawień.

Odpowiedzi

Na czym polegają?

Na tego typu ustawieniach, kartki z napisanym imieniem osoby, lub problemem, spełniają taką rolę, jak reprezentanci na warsztatach. Jak to możliwe, że przedmiot taki jak kartka jest w stanie zastąpić człowieka? Na warsztatach, klient dotykając poszczególnych reprezentantów, przekazuje im swoją energię.  W tym przypadku pisze własnoręcznie imię osoby, lub określony problem na kartce i w ten sposób „ładuje” ją swoją energią. Oczywiście w jednym i w drugim przypadku ważna jest w skupieniu wyrażona intencja uzdrowienia sytuacji, osoby ,czy problemu.

Jak wyglądają praktycznie?

Ustawienia indywidualne, tak jak ustawienia na warsztatach  zaczynają się od rozmowy z klientem .Klient opowiada o swoim problemie i  o swojej sytuacji życiowej . Terapeuta zadaje pytania dotyczące rodziny pochodzenia ( rodzicie ,rodzeństwo , dziadkowie) ,rodziny obecnej (mąż, żona dzieci) ,tragiczne zdarzenia w rodzinie (wypadki, bardzo wczesne śmierci, samobójstwa, zabójstwa, poronienia, aborcje) uzależnienia itp.

Taką samą rozmowę przeprowadzam z klientem przed warsztatami ,w osobnym pomieszczeniu ,ale w przypadku sesji indywidualnej może ona trwać dłużej.

Wyjaśnię to na konkretnym przykładzie.

Klientka przyszła uzdrowić relacje z mamą i tatą.

Pisze na kartce dużymi literami MAMA .

Następnie kładzie kartkę na podłodze ,a sam staje na przeciwko kartki. Zamyka oczy ,aby się uspokoić po chwili otwiera oczy i patrzy na kartkę. Zaczynają do niej napływać emocje i myśli związane z mamą. Czuje się dobrze ,lub źle i o tym mówi terapeucie. Ma okazję powiedzieć MAMIE co myśli i czuje , co czasem jest łatwiejsze niż w realnej sytuacji.

Następnie pisze na kartce swoje imię kładzie ją na przeciwko kartki z napisem MAMA ,a sama staje za tą kartką.

Zaczynają do niej napływać odczucia MAMY. Ma również okazję powiedzieć jako matka ,co czuje do córki.

Potem powtarza to samo z kartką z napisem Tata .

Może potem zostawić kartkę z napisem MAMA i kartkę z napisem TATA  i stawać za jedną kartką to za drugą i odczuwać ich wzajemne emocje.

Czasem za którąś z kartek może stanąć terapeuta.

Jakie problemy można rozwiązywać przy pomocy kartek .

Bardzo wiele problemów np . podejmowanie decyzji dotyczących pracy , mieszkania , miejsca zamieszkania, także problemów osobowościowych np . nieśmiałość ,lęki ,miałam też przypadek podjęcia decyzji dotyczącej dziecka (in vitro , czy adopcja), zdrowia  itp Niezwykłe było także uzdrawianie relacji z Bogiem , jakie dane mi było wraz z klientką przeżyć i wiele wiele innych sytuacji.

Właściwie każdy problem można rozwiązywać na kartkach, ponieważ ujawnia się nasza osobowość ,psychika, nasza podświadomość. Dokonujemy wraz z terapeutą różnych wglądów i poznajemy samych  siebie, co pozwala uzdrowić nas, czy naszą sytuację.

Możemy zobaczyć relacje „jeden na jeden” i często to wystarczy.

Nie zobaczymy jednak, całości sytuacji, jak na warsztatach, gdzie równocześnie stanie reprezentant KLIENTA ,jego MAMA i TATA  i może jeszcze być BABCIA ,CIOCIA ,czy MĄŻ .Wówczas widzimy wszystkie relacje i wzajemny wpływ na sytuację rodzinna wszystkich zaangażowanych osób. Daje to lepszy wgląd w rodzinny problem, istotny dla klienta. Klient zobaczy swoją sytuacje z dystansu , a terapeuta będzie mógł ocenić dany problem całościowo. Także końcowy efekt w przypadku pozytywnego rozwiązania  będzie bardziej spektakularny, gdy wszyscy padną sobie w ramiona i poleją się łzy szczęścia.

Czy ustawienia na kartkach mogą zastąpić warsztaty z udziałem ludzi?

Powyżej opisany przykład mówi ,że nie zawsze .Szczególnie ustawienia rodzinne ,rodziny pochodzenia, czy rodziny obecnej  lepiej jest „ustawiać” na warsztatach, aby zobaczyć pełną sytuację.

Czy każdy klient może skorzystać z ustawień na kartkach?

Tak ,ale jest pewien warunek. Klient musi być wrażliwy i  ” czujący” , ale równocześnie musi umieć się zdystansować do siebie, gdy staje jako inna osoba, zaangażowana w jego problem .W większości przypadków to się udaje, ale czasami klientom trudno jest zachować obiektywizm, gdy stają nad kartką reprezentującą inną osobę. Widzą tą osobę   przez pryzmat swojego „ja” , według swojego wyobrażenia o niej.

Plusy i minusy tego rodzaju ustawień.

Każdy kto przeczytał uważnie powyższy tekst już to wie.

Reasumując

Plusem bezspornym jest spokój, dużo czasu, jaki terapeuta może poświęcić danej osobie, intymność tej relacji .

Minusem będzie nie pełny obraz sytuacji, co dotyczy szczególnie ustawień  rodzinnych, oraz czasami przeszkodą może być zbyt silne przeświadczenie o tym jaka jest dana osoba co powoduje niemożność odebrania jej odczuć.

Warto jednak skorzystać i z jednej i z drugiej formy ustawień, jako ,że każda z nich pozwala nam lepiej zrozumieć samych siebie ,a przez to łatwiej nam będzie uzdrowić naszą sytuację.

Zapraszam serdecznie

Barbara .

Koszt ustawień na kartkach wynosi 130 zł . Czas trwania około 1,5 do 2,5 godziny