Ustawienia systemowe wg. Berta Hellingera

 CENY I WARUNKI UCZESTNICTWA NA WARSZTATACH 

  • DOM NATURY POZNAŃ   – ul.Mazowiecka 53

Warsztat jednodniowy, w soboty.

Warsztaty prowadzę w małych grupach, co gwarantuje dobrą, rodzinną atmosferę.

Jednego dnia przeprowadzam  trzy ustawienia.   Planowane zakończenie 14.00 .


Koszt udziału w warsztatach.

Aktywny uczestnik- osoba pracująca z własnym problemem   – 200   zł.

Aktywni obserwatorzy nie płacą.

Warunkiem uczestnictwa jest rozmowa telefoniczna pod numerem 606 303 614 

W Poznaniu przedpłat nie ma .Płacimy na miejscu gotówką.

  INDYWIDUALNE SESJE USTAWIEŃ WG,HELLINGERA  OPISANE SĄ NA KOŃCU TEJ STRONY .

KOSZT TAKIEJ SESJI INDYWIDUALNEJ JEST TAKI SAM JAK NA WARSZTATACH GRUPOWYCH I WYNOSI 200   ZŁ.

Sesja indywidualna trwa około 2 godzin .

————————————————————————————————————

Ustawieniami systemowymi wg.Berta Hellingera zajmuję się ponad  13 lat.

Ukończyłam podyplomową „Szkołę Terapii wg.Berta Hellingera” w Krakowie. Szkoła -działa we współpracy z Family Affair – Instytutu Terapii Systemowej. Szkoła działa w oparciu o standardy DGfS (  Deutsche Gesellschaft fur Systemaufstellungen ) oraz ISCA (International Systemic Constellations Association) .Ustawień uczyłam się pod kierunkiem Heiko Hinrichs – licencjonowanego trenera DGfS oraz ISCA.

———————————————————————————————-

Twórca  metody Bert Hellinger i moje z nim spotkanie podczas seminarium.

Bert Hellinger – Jeden z najwybitniejszych współczesnych terapeutów i myślicieli. Urodzony 1925 r. w Niemczech. Studiował filozofię, teologię i pedagogikę. Następnie wstąpił do katolickiego zakonu misjonarzy. W 1953 r. wyjechał na misję do RPA i przez 16 lat był proboszczem Zulusów. Towarzyszył ludziom żyjącym w tradycyjnej, klanowej społeczności, w której szacunek wobec rodziców i współplemieńców jest oczywisty. Te obserwacje wpłynęły inspirująco na utworzenie własnej metody terapeutycznej. Po powrocie z misji kształcił się w zakresie psychoterapii, poznając główne jej kierunki np.: Gestalt, psychoanalizę, terapię Erickson’a i inne.

———————————————————————————————-

Relacja z seminarium „Drogi miłości’ prowadzonego przez Berta Hellingera we Wrocławiu

2Miałam zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w seminarium Berta Hellingera pt „Drogi miłości” wraz z około 800 innymi sympatykami Jego niezwykłej i nadzwyczaj skutecznej metody terapeutycznej.
Jestem pod wielkim wrażeniem Jego wiedzy, kultury, erudycji, humoru, ale przede wszystkim intuicji i pozytywnej energii jaką emanuje.  Bert Hellinger nieustannie modyfikuje swoją metodę, nadając jej coraz bardziej duchowy wymiar. Posiada niezwykłą charyzmę i niezwykle szerokie horyzonty. Swoją metodę „ustawień” systemowych przenosi na płaszczyznę stosunków międzynarodowych i działa na rzecz ich uzdrowienia, a więc na rzecz pokoju na świecie.
Chylę przed nim głowę i dziękuję Najwyższej Sile , ze skierowała mnie na drogę miłości, którą podąża Bert Hellinger.

Barbara Mroczkowska

19. 09 , 2019 roku Bert Hellinger odszedł do Światła.

B.M.

———————————————————————————————–

Ustawienia systemowe

Moja droga, jako terapeuty ustawień systemowych trwa 13  lat. .Warsztaty prowadzę niemal w każdą sobotę. Miałam więc okazję pomóc bardzo wielu osobom .Początkowo prowadziłam ustawienia w tradycyjny, klasyczny sposób, tak jak nauczał wówczas uczeń Hellingera, Heiko Henrichs  ,w  Szkole. Ustawień Systemowych w Krakowie.

Przez  lata pracy z Ustawieniami wypracowałam kilka swoich własnych modyfikacji  zgodnych  z kierunkiem jaki poleca twórca metody Bert Hellinger .

Ustawienia są terapią duchową, a co za tym idzie – intuicyjną . Potrzeba coraz mniej przekazów werbalnych, ustawienia odbywają się przy użyciu niewielu słów, a czasem  w zupełnej ciszy,

Osoby biorące udział w warsztatach.

  • Aktywni uczestnicy – to osoby pracujące z własnym problemem.
  • Aktywni obserwatorzy – to osoby, które swoją obecnością i aktywnym udziałem w ustawieniach pomagają osobie rozwiązującej problem. Należy zaznaczyć, że one również odnoszą osobiste korzyści z udziału w warsztatach, ponieważ podnoszą swoją świadomość. Często rozwiązują także swoje problemy, które w niezwykły sposób rezonują z problemami aktywnego uczestnika.

W miarę zdobywanego przeze mnie doświadczenia coraz więcej rozumiałam, coraz intensywniej  czułam  duchowy wymiar ustawień i nabierałam coraz większego zaufania do prowadzenia przez Siłę Wyższą mnie i wszystkich uczestników

Zaobserwowałam, że im mniej się mówi, tym lepiej. Im mniej uczestnicy wiedzą o problemie, tym wyraźniej ukazuje się obiektywna prawda, nie ma domysłów i własnych interpretacji, wyraźniejsza staje się mowa ciała, którą oczytywałam coraz trafniej .

3Naczelną ideą tej metody jest przywrócenie porządków miłości i szacunku w systemie. Tak też powinien terapeuta traktować swoich klientów – z pełnym szacunkiem, miłością i delikatnością. Równocześnie musi być bardzo zdecydowany i nie  może spełniać oczekiwania klienta. Musi podążać za prawdą, która się ukazuje dzięki ustawieniu.

Moja nieustanie zdobywana wiedza z różnych dziedzin terapii i długoletnia praktyka zmusza mnie do ciągłych poszukiwań i wprowadzania zmian w sposobie prowadzenia ustawień, w celu ich jak największej skuteczności.

Ustawienia uzdrawiają przeszłość, co wpływa na teraźniejszość i przyszłość . Uznałam, że ważną rzeczą jest zamknięcie przeszłości i wyciąganie jednie wniosków z przeszłych doświadczeń . Mamy tendencję do rozpamiętywania przeszłości .Nie jest to dobre, bo utrwalamy w ten sposób stare, niepotrzebne nam już wzorce. Postanowiłam więc wprowadzić ustawienie zamykania negatywnej przeszłości, oraz ustawienie otwarcia się na nową, pozytywną teraźniejszość i przyszłość. Mam nadzieję, że zaowocuje to w życiu klientów pozytywnym nastawieniem do wszelkich sytuacji, jakie ich spotkają.

W trakcie ustawienia terapeuta mówi niewiele, ale w czasie całych  warsztatów całkiem dużo. Wyjaśnia wiele procesów, prowadzi medytacje, czasem omawia dane ustawienie za zgodą klienta, jeśli pozwoli to poszerzyć świadomość uczestników.

Ustawienia są bardzo duchową terapią, a więc skupienie i cisza to ważne elementy dla dobrego przeprowadzenia terapii. Podczas i pomiędzy stawieniami mówimy tylko wtedy, gdy zada nam pytanie terapeuta. Odpowiadamy krótkimi zdaniami .Po ustawieniach polecam   nie komentować ustawień, ponieważ „rozprasza ” to energię i zaciera właściwy oraz ustawień. .

Zapraszam na mój blog ,w którym jest wiele wpisów dotyczących ustawień w Kategorii Ustawienia wg.Hellingera

Barbara

——————————————————————————————————————–

Relacja klientki:
Byłam zbyt wrażliwa, aby stawić czoła rzeczywistości. Zaczęłam od wizyty u psychiatry. Pani doktor wysłuchała i … wypisała receptę na psychotropy. Uciekłam. Potem były próby rozmów z psychologami. Było ich trzech na różnych etapach mojego życia. Tak naprawdę chodziło o to, by przychodzić na kolejne wizyty. Mój system nerwowy słabł, wysiadło trawienie i dostało się sercu. Jednak dzięki jednemu z psychologów trafiłam na Ustawienia Hellingera.

Duży szok, wielkie oczy i błysk światła w głowie. Coś zaczęło się klarować. Do pracy z pomocą systemu zraziła mnie jednak sama prowadząca. Typ kobiety-żołnierza. Podjęłam kolejne próby z kim innym. Lepiej, ale za dużo krytykanctwa.

I wreszcie na mej drodze znalazła się Basia. Pomogła mi w rozwiązaniu wielu problemów. Z Basią można pracować na wielu płaszczyznach i wieloma metodami. Spotkania z nią zawsze wnoszą coś nowego w moje życie, no i Hellinger z Basią jest zupełnie inny. Atmosfera przyjacielska, żadnego oceniania, nikt się nie boi odezwać.
W moim przypadku Hellinger sprawdza się, jako sposób na przywołanie prawdy. Nie zawsze znajduję konkretne rozwiązanie, ale zawsze widzę problem tak, jak on naprawdę wygląda. Czasem system nie pozwala drążyć, dociekać. Rządzi się swoimi zasadami. Zyskuje jednak każdy, kto bierze udział w pracy. Nie tylko klienci ze swoimi problemami, ale także aktywni obserwatorzy i to jest godne polecenia. Wszelkie emocje, które towarzyszą ustawieniom, pokazują inny świat. Pięknie uczą patrzenia i widzenia, a przede wszystkim uczą tego, że to co nas otacza, wcale nie jest takie oczywiste jak sądzimy. Z łatwością i pokorą pochylamy wtedy głowę wobec energii, których nie wolno lekceważyć. Kiedy otwierają one nasze oczy na rzeczywistość, zaczynamy rozumieć, że zupełnie niepotrzebnie męczymy się żyjąc w świecie własnych złudzeń. Tak właśnie dotarłam do miejsca, w którym odzyskuje zdrowie moje ciało, a przede wszystkim dusza. Dziękuję Basiu.

Iza S.

—————————————————————————————————————

Sporo informacji o warsztatach ustawień wg.Hellingera znajdziecie Państwo na blogu w kategorii o podobnym tytule. Zapraszam do lektury.

—————————————————————————————————————–

 Ustawienia indywidualne z wykorzystaniem kart

Istnieje   możliwość ustawień indywidualnych. Ja korzystam na takich ustawieniach z kartek.

Na tego typu ustawieniach, klient  pisze własnoręcznie imię osoby, lub pojęcie np. „poczucie winy”  na kartce i w ten sposób „ładuje” ją swoją energią. Oczywiście  ważna jest w skupieniu wyrażona intencja uzdrowienia sytuacji, osoby ,czy problemu.

Sesje indywidualną zaczynamy od   rozmowy, w której terapeuta zadaje kilka pytań,  na które klient powinien odpowiedzieć dość  krótko ,nie „rozgadując się ” na bardzo.

Potem przechodzimy do ustawienia.

Wyjaśnię to na konkretnym przykładzie.

Klientka przyszła uzdrowić relacje z mamą i tatą.

Pisze na kartce dużymi literami MAMA .

Następnie kładzie kartkę na podłodze, a sama staje na przeciwko kartki. Zamyka oczy aby się uspokoić po chwili otwiera oczy i patrzy na kartkę. Zaczynają do niej napływać emocje i myśli związane z mamą.  Klientka  Ma okazję powiedzieć MAMIE co myśli i czuje,  co czasem jest łatwiejsze niż w realnej sytuacji.

Następnie pisze na kartce swoje imię i kładzie ją na przeciwko kartki z napisem MAMA a sama staje za tą kartką.

Zaczynają do niej napływać odczucia MAMY. Ma również okazję powiedzieć jako matka, co czuje do córki.

Potem powtarza to samo z kartką z napisem TATA.

Może potem zostawić kartkę z napisem MAMA i kartkę z napisem TATA  i stawać za jedną kartką to za drugą i odczuwać ich wzajemne emocje.

Jakie problemy można rozwiązywać przy pomocy kartek .

 

Ustawienia na kartkach sprawdzają się  szczególnie, przy   podejmowaniu decyzji dotyczących pracy, mieszkania, miejsca zamieszkania, także problemów osobowościowych np . nieśmiałość, lęki ,miałam też przypadek podjęcia decyzji dotyczącej dziecka (in vitro , czy adopcja), zdrowia  itp Niezwykłe było także uzdrawianie relacji z Bogiem , jakie dane mi było wraz z klientką przeżyć i wiele wiele innych sytuacji. Można także uzdrawiać relacje międzyludzkie, jeśli dotyczą niewielu osób. W przypadku relacji rodzinnych, w których zaangażowanych jest więcej osób zdecydowanie polecam ustawienia na warsztatach.

Czy każdy klient może skorzystać z ustawień na kartkach?

Tak, ale jest pewien warunek. Klient musi być wrażliwy i  ” czujący” , ale równocześnie musi umieć się zdystansować do siebie, gdy staje jako inna osoba, zaangażowana w jego problem .W większości przypadków to się udaje, ale czasami klientom trudno jest zachować obiektywizm, gdy stają nad kartką reprezentującą inną osobę. Widzą tą osobę   przez pryzmat swojego „ja” , według swojego wyobrażenia o niej.

Koszt ustawień na kartkach jest taki sam jak ustawienie na warsztatach i wynosi 200  zł .   Czas trwania około 1,5 do 2 godzin.

 

Barbara Mroczkowska